به مرحله بلوغ دولت الکترونیکی نرسیدیم
فضای مجازی

به مرحله بلوغ دولت الکترونیکی نرسیدیم

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با انتقاد از عملکرد دستگاههای اجرایی در به اشتراک گذاری اطلاعات گفت: هنوز در کشور به مرحله بلوغ دولت الکترونیکی نرسیده ایم.

امیر ناظمی در تبیین کارکردهای دولت الکترونیک به فرآیند اعطای وام یک میلیون تومانی به اقشار نیازمند که از شیوع بیماری کرونا در کشور آسیب دیده‌اند اشاره کرد و گفت: طی این اقدام فرآیند اعطای وام به گونه‌ای طراحی شده بود که بدون هیچ‌گونه مراجعه حضوری، وام مورد تقاضا توسط یک پیامک پرداخت می‌شد.

وی ادامه داد: زیرساخت فنی این امر به شکلی طراحی شد که ضمن تبادل داده به صورت متوالی میان دستگاه‌ها، متقاضی با ارسال یک پیامک، می‌توانست بدون نیاز به مراجعه بانک، معرفی وثیقه، افتتاح حساب و در پی آن امضای فرم های متعدد و ثبت اثر انگشت، وام خود را دریافت کند که این خود مثال عینی از دولت الکترونیک است.

عدم همکاری دستگاهها در به اشتراک گذاری داده

معاون وزیر ارتباطات با تشریح جزییات گذرگاه ملی تبادل خدمات دولت الکترونیک، آن را مسیری دانست که دستگاه های مختلف دولتی در کشور از طریق به اشتراک‌گذاری داده می‌توانند به ارائه خدماتی بپردازند که نتیجه آن برای مردم قابل لمس است.

وی گفت: خوشه های مختلف اعم از چندین دستگاه و پایگاه‌های متعدد داده ملی به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل هستند و می‌توانند با رعایت قواعدی جهت استفاده از این اطلاعات مانند کسب اجازه از دستگاه های صاحب اطلاعات و رعایت پروتکل‌های لازم به اطلاعات ارزشمندی در حوزه‌هایی نظیر کد ملی، شناسه حقوقی شرکت ها، کد پستی، اطلاعات مربوط به اسناد و املاک، حساب های بانکی و غیره دسترسی داشته باشند و از این طریق باعث کاهش مراجعه حضوری مردم شوند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات اضافه کرد: اما متاسفانه شاهد این هستیم که برخی دستگاه‌های دولتی در راستای به اشتراک‌گذاری اطلاعات خود در گذرگاه خدمات دولت (GSB) همکاری لازم را به عمل نمی‌آورند.

۸۰۰ سرویس دولتی به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می شود

ناظمی با ارائه آمار و اطلاعاتی در حوزه دولت الکترونیک گفت: در طول دو سال از حدود ۳۰۰ خدمت به بیش از ۸۰۰ خدمت در مرکز ملی تبادل اطلاعات رسیده‌ایم که نشان از رشد دو و نیم برابری دارد. هم‌چنین تعداد دستگاه های خدمت گیرنده، حدود ۶۰ دستگاه بود که امروزه به طور تقریبی همه دستگاه ها یعنی حدود ۱۵۰ دستگاه اصلی کشور به این گذرگاه متصل شده اند. اما حدود ۳۰ دستگاه، یعنی کمتر از یک چهارم، نسبت به ارائه سرویس اقدام می کند و ما بقی بیشتر خدمت گیرنده هستند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه