اشتباهات فاحش در کنترل کرونا
ایران

اشتباهات فاحش در کنترل کرونا

رئیس اتاق فکر کرونا با بیان اینکه دولت استراتژی های اشتباهی را در کنترل کرونا در پیش گرفت گفت: دولت باید در این موارد اقتدار داشته باشد تا زنجیره انتقال کرونا قطع شود.

حسین قناعتی در سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی با موضوع بررسی واکسن کرونا که به صورت آنلاین برگزار شد گفت:  در دنیا و در ایران استراتژی‌ها نادرستی در مواجه با ویروس کرونا وجود دارد. یکی از استراتژی‌های اشتباه این بود که متکی به دارو بودیم و این رویکرد باعث شد که برخی از مردم هزینه‌های میلیونی برای خرید داروهای مختلفی همچون رمدسیویر اقدام کنند؛ در حالی که اثرگذاری دارو هنوز مشخص نبود.

رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران اضافه کرد: این ویروس ناشناخته است از این رو، بخشی از اشتباهات ما قابل قبول است لذا هیچ اتاق فکری در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که برنامه دقیقی در برخورد با این ویروس داشته است.

وی ادامه داد: کرونا بیماری عجیب و غریبی است که دنیا را غافلگیر کرده و این غافلگیری طبیعی است ولی نباید نسبت به این غافلگیری دامن بزنیم

به گفته وی، از استراتژی‌های کلان در برخورد با ویروس «پیشگیری»، «استفاده از ماسک و دستکش»، «قرنطینه اجباری» و «اقتدار دولت» هستند که ما از لحاظ اقتدار دولت خوب عمل نکردیم.

تولید واکسن امید واهی نیست

قناعتی گفت: یکی از مواردی که ما را از این شرایط نجات می‌دهد تولید واکسن است که این امید واهی نیست؛ در شرایط فعلی سرمایه گذاری روی واکسن منطقی است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا واکسن می‌تواند موفقیت آمیز باشد گفت: علم پزشکی بر اساس حدس و گمان نیست بلکه بر پایه شواهد علمی است، اگر کسی به این سوالات پاسخ ندهد طبیعی است.

وی افزود: یکی از راههای مقابله با ویروس واکسن است و این افقی روشن خواهد بود که بحران را متوقف کند؛ شاید هم این بحران به روش‌های دیگری متوقف شود اما همه اینها بر اساس حدس و گمان است.

قناعتی گفت: اندازه علمی ما مشخص است و امکانات زیادی در اختیار نداریم ولی اگر با همین امکانات موجود بهره مفید ببریم می‌توانیم اقدامات مؤثری برای کاهش پیشگیری انجام دهیم.

رئیس اتاق فکر کرونا تهران با تاکید بر اینکه امید به واکسن نباید ما را از مدیریت شرایط فعلی غافل کند، گفت: ما استراتژی‌های اشتباهی تا کنون همچون باز بودن جاده‌ها برای مسافرت، بازگشایی مدارس و … داشتیم که اینها منطقی نبود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه