انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه
تکنولوژی

انصراف روسیه از پروژه سفر به ماه

روسیه قصد همکاری در پروژه فرود روی ماه ناسا را ندارد و در عوض با چین همکاری می کند. مدیر سازمان فضایی روسیه برنامه فرود روی ماه ناسا را پروژه ای سیاسی قلمداد کرد.

 جیم بریدنستاین مدیر ناسا تلاش دارد ائتلافی بین المللی برای پشتیبانی از برنامه ارسال فضانوردان به ماه (آرتمیس) ایجاد کند. در همین راستا اخیراً ناسا یک توافقنامه با ژاپن امضا کرده است. اکنون به نظر می‌رسد کشورهای دیگر از جمله کانادا، اعضای اتحادیه اروپا، انگلیس، روسیه و استرالیا نیز قصد دارند در پروژه آرتمیس همکاری کنند.

در این میان به نظر می‌رسد روسیه که قبلاً در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا شراکت کرده، قصد همکاری در پروژه آرتمیس را ندارد.

دیمیتری راگوزین مدیر سازمان فضایی روسیه در مصاحبه‌ای آرتمیس را یک پروژه سیاسی خوانده که شبیه «ناتو» است. او به طور واضح در این باره گفت: صادقانه بگویم ما علاقه‌ای به همکاری در این پروژه نداریم.

مدیر سازمان فضایی روسیه معتقد است دلایل انتخاب بازه زمانی تاریخ فرود روی ماه (۲۰۲۴ میلادی) در پروژه آرتمیس سیاسی است. او همچنین تلاش‌های آمریکا برای ایجاد یک برنامه اکتشافی در ماه را مشابه حمله این کشور به افغانستان و عراق دانست.

راگوزین در این باره افزود: این پروژه برای آمریکا بیشتر سیاسی است. شرکای آمریکایی ما از اصول همکاری و پشتیبانی مشترک که در پروژه ایستگاه فضایی بین المللی وجود داشت، دور شده‌اند.

از سوی دیگر هرچند ناسا با کشورهای دیگر برای همکاری در پروژه آرتمیس مذاکره کرده است، اما همچنان رهبری پروژه را برعهده دارد. این در حالی است که روسیه فعلاً هیچ نقش مشخصی در طرح‌های اکتشاف فضایی ناسا در خارج از مدار زمین ندارد.

ناسا و سازمان فضایی روسیه درباره توسعه ایستگاه‌هایی در مدار ماه با یکدیگر مذاکره کرده بودند، اما به گفته مقامات این مذاکرات هنوز نتیجه مشخص ندارد.

همچنین در این مصاحبه راگوزین درباره همکاری با چین در پروژه‌های اکتشاف فضایی آینده صحبت کرد. او گفت: این کشور آسیایی به طور حتم شریک ما در پروژه‌ها است. امروز رابطه بین چین و روسیه بسیار خوب است.

به گفته مدیر سازمان فضایی روسیه چین طرح‌های اکتشافی خود را با روسیه به اشتراک گذاشته است. پیش بینی می شود چین در دهه جاری موشک لانگ مارچ ۹ را توسعه دهد. این موشک پتانسیل مورد نیاز چین برای سفر به ماه در ۲۰۳۰ میلادی را فراهم می‌کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه